Odpowiednie oszacowanie wartości pojazdu ma kluczowe znaczenie zarówno w momencie jego odsprzedaży, jak i ubezpieczenia. Wycena samochodu używanego jest uzależniona od kilku czynników, które mogą obniżyć lub podwyższyć jego wartość końcową.
Kiedy jest potrzebna wycena rynkowa samochodu?
Wartość rynkowa samochodu jest niezbędna nie tylko w chwili, gdy chcemy się go pozbyć na rynku wtórnym. Obliczenia takie będą przydatne także wtedy, gdy mamy na przykład zamiar oddać nasze dotychczasowe auto w rozliczeniu przy zakupie nowego. Wówczas kwota, na jaką zostanie wycenione, będzie odjęta od ceny oferowanej przez salon sprzedaży za nowy model. Innym momentem, w którym pojawia się konieczność oszacowania wartości naszego samochodu, jest wyliczanie wysokości składek ubezpieczeniowych. Wartość rynkowa pojazdu ma także znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze auto zyskało status środka trwałego w firmie lub jeśli zamierzamy przekazać je komuś w formie darowizny.
Jak samemu oszacować wartość rynkową samochodu?
Najprostszym sposobem orientacyjnego określenia wartości rynkowej naszego pojazdu jest znalezienie podobnych ofert sprzedaży na rynku. Najważniejsze, aby zgadzały się wtedy podstawowe parametry, czyli model, rocznik oraz przebieg. Takie porównanie da nam wstępny uśredniony zakres cen. Jeśli zależy nam na nieco dokładniejszej wycenie, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w sieci lub zgłosić się do profesjonalnego rzeczoznawcy. Dobrym sposobem jest także posłużenie się ostatnią wyceną polisy AC sporządzoną przez naszego ubezpieczyciela.
Kryteria wyceny samochodu używanego
Podczas solidnej wyceny wartości pojazdu powinniśmy brać pod uwagę szereg kryteriów i zmiennych, które mają decydujące znaczenie na sumę końcową.
Model– istnieją bardziej i mniej popularne modele samochodów, często na wartość może mieć także wpływ to, czy dany model został już wycofany z produkcji czy przeszedł tylko nieznaczny lifting.
Rocznik – wiek pojazdu ma ogromne znaczenie, oczywiście im starszy, tym jego wartość będzie mniejsza.
Przebieg – samochody z mniejszą liczbą przejechanych kilometrów będą rzecz jasna pozycjonowane jako te bardziej wartościowe, a ich cena będzie znacznie wyższa.
Rodzaj napędu – w dzisiejszych czasach, ze względu na coraz surowsze normy emisji spalin, auta z silnikami Diesla cieszą coraz mniejszym zainteresowaniem, a ich cena znacznie spada. Na szczególną uwagę zasługują natomiast modele z napędem hybrydowym, a zwłaszcza hybrydowe Toyoty, których wartości rynkowe utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.
Wyposażenie dodatkowe – jeśli nasz samochód posiada dodatkowe akcesoria, takie jak relingi, boks, hak, skórzaną tapicerkę czy komplet kół zimowych, to jego wartość będzie znacznie wyższa.
Pochodzenie – auta kupione w Polsce zazwyczaj osiągają wyższe ceny na rynku wtórnym, a pojazdy sprowadzane z zagranicy – niższe.
Bezwypadkowość – wszelkie kolizje czy nawet stłuczki i zarysowania mogą negatywnie wpływać na wartość końcową auta, a każda ingerencja w konstrukcję to potencjalny „minus”.
Stan techniczny – jeśli nasze auto było serwisowane w Autoryzowanej Stacji Obsługi, to zawsze zyskuje dodatkowe punkty przy wycenie. Warto także zadbać o eliminację wszelkich usterek i wizualną atrakcyjność auta.
Utrata wartości samochodu
Na mniejszy spadek wartości auta mogą mieć wpływ rozmaite czynniki. Oprócz wspomnianych wcześniej kryteriów – takich jak pochodzenie czy niższy przebieg i wiek pojazdu – duży wpływ może mieć także bezawaryjność i jakość marki. Pod tym względem od lat czołową pozycję na rynku zajmują samochody Toyoty. Niezmienną popularnością – a co za tym idzie, wyższą wartością rezydualną – cieszą się choćby modele hybrydowe, a wśród nich Toyota Yaris czy Prius. Używane auta tej marki nawet po przekroczeniu okresu gwarancyjnego mogą liczyć na lepsze warunki wyceny niż ich porównywalni konkurenci, czego przyczyną jest regularnie potwierdzana niezawodność pełnego napędu hybrydowego Toyoty.