Jak bezpiecznie jeździć zimą - Porady na temat bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach
Jazda zimą wymaga od kierowców jeszcze większej ostrożności oraz perfekcyjnej techniki kierowania autem. W jej trakcie niejednokrotnie napotkają Cię ekstremalne warunki pogodowe, z którymi musisz sobie poradzić. Na szczęście istnieje kilka najważniejszych zasad dotyczących bezpiecznej jazdy zimą - ich poznanie może okazać się kluczowe, by nawet w trakcie największych mrozów uniknąć groźnych sytuacji na drodze. Zapraszamy do lektury!
Jak przygotować samochód do zimy? Opony to nie wszystko!
Zanim dowiesz się, jak jeździć autem w zimie, warto zacząć od podstaw, czyli przygotowania samochodu. To bardzo istotna kwestia, która zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort podróży nawet w najtrudniejszych warunkach. Od czego zacząć?
Kluczową kwestią jest oczywiście wymiana ogumienia na zimowe, która powinna mieć miejsce już wtedy, gdy termometry pokazują mniej niż 7 stopni Celsjusza. Dlaczego to tak istotne? Opony zimowe posiadają inną budowę, która jest przystosowana do jazdy po zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Są dużo bardziej przyczepne i zapewniają większą kontrolę nad pojazdem. Co więcej, ogumienie zimowe ogranicza ryzyko wpadnięcia w poślizg.
Pamiętaj! Oprócz wymiany opon na zimowe, przed nadchodzącymi mrozami warto również sprawdzić ciśnienie w oponach. W wyniku niskich temperatur może ono spaść, co wiążę się z mniejszą kontrolą nad pojazdem, gorszą przyczepnością w trudnych warunkach, a nawet wydłużoną drogą hamowania.
Co jeszcze powinno obejmować przygotowanie samochodu do zimy? Warto odwiedzić serwis, w którym specjalista sprawdzi stan świec zapłonowych i akumulatora, a także poziom płynów eksploatacyjnych. Dzięki temu podczas jazdy w zimie unikniesz usterek, które mogłyby narazić Ciebie lub innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
Bezpieczna jazda po prostej, ale śliskiej lub pełnej nawierzchni
Wymieniłeś opony, sprawdziłeś ich ciśnienie i odwiedziłeś serwis? W takim razie jesteś gotowy do drogi - niezależnie od panujących warunków w okresie zimowym. Pamiętaj jednak, że dobry stan auta to nie wszystko. Musisz jeszcze poznać najważniejsze zasady dotyczące techniki jazdy, ponieważ na śliskich oraz zaśnieżonych drogach niektóre manewry oraz z pozoru proste czynności, jak hamowanie lub przyspieszanie należy wykonywać nieco inaczej niż latem.
Zacznijmy od podstaw, czyli jazdy po prostej. Choć wydaje się to banalnie proste, warto zachować czujność nawet na stosunkowo łatwej drodze. Gołoledź albo padający śnieg mogą znacząco obniżyć jakość nawierzchni i zwiększyć ryzyko kolizji. Jak uniknąć wpadnięcia w poślizg? Przede wszystkim powinieneś pamiętać o delikatnych ruchach kierownicą, zmniejszeniu prędkości do minimum oraz dokładnej obserwacji tego, co dzieje się przed Tobą. Stosuj się do zasady ograniczonego zaufania nawet wtedy, gdy asfalt na drodze jest z pozoru czysty. Może znajdować się na nim tzw. czarny lód, który trudno dostrzec, a w wyniku którego łatwo stracić kontrolę nad pojazdem.
Dobrą praktyką w trakcie poruszania się zimą samochodem jest również unikanie jazdy na zbyt wysokich obrotach - najlepiej utrzymywać je na poziomie 70% momentu obrotowego auta, co pozwoli Ci zachować lepszą dynamikę jazdy w trakcie poślizgu i lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Co więcej, zbyt wysokie obroty mogą doprowadzić do buksowania kół.
Jak jeździć zimą na zakrętach?
Jeżeli chcesz efektywnie jeździć autem zimą na zakrętach, stosuj się do najważniejszych zasad, dzięki którym zachowasz lepszą przyczepność. Mowa tu o trzech kluczowych kwestiach:
- zmniejszeniu prędkości;
- zredukowaniu biegu;
- ewentualnej korekcie toru jazdy.
To jednak nie wszystko. Pamiętaj, by również podczas skręcania unikać gwałtownych ruchów kierownicą i by pokonywać zakręty większym łukiem, co ograniczy ryzyko nagłej utraty przyczepności. Zbliżając się do zakrętu, utrzymuj się po zewnętrznej stronie pasa ruchu, a sam manewr wykonuj płynnie i delikatnie.
Jak ruszyć na wzniesieniu i zjechać z oblodzonej górki?
Dla większości kierowców największym problemem jest zimą ruszanie na wzniesieniu. Aby wyszło to płynnie, powinieneś przede wszystkim delikatnie używać pedału sprzęgła i puszczać go przy możliwie najniższych obrotach silnika. Jeżeli natomiast Twój samochód jest już w ruchu, a Ty musisz podjechać pod oblodzoną górkę, rozpędź auto, a na samym wzniesieniu zachowuj stałą prędkość. Unikaj gwałtownego przyspieszania, które może doprowadzić do utraty przyczepności.
A jak zjeżdżać z oblodzonej górki? Tutaj kluczem do sukcesu jest hamowanie silnikiem i płynna zmiana biegów. Warto również pamiętać, by nie jechać na luzie i nie przyspieszać gwałtownie - czasami zdjęcie nogi z gazu jest o wiele lepszym rozwiązaniem! Jeżeli chodzi o sam bieg, zadbaj o to, by był taki sam, jak podczas wjeżdżania pod górkę.
Jak hamować w warunkach zimowych (na lodzie lub śniegu)?
Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze, warto przede wszystkim pamiętać o tym, by hamowanie odbywało się płynnie - gwałtowne operowanie pedałem hamulca może doprowadzić do utraty przyczepności i wpadnięcia w poślizg. Hamuj pulsacyjnie i przy użyciu silnika, a unikniesz jakiegokolwiek zagrożenia - czy to na prostej drodze, czy podczas zjeżdżania z górki. Proces ten wspomagany jest przez system ABS w samochodzie, który zapobiega blokowaniu się kół.
Pamiętaj! Na zaśnieżonych i śliskich nawierzchniach droga hamowania jest dłuższa, dlatego zawsze warto ocenić sytuację i rozpocząć tę czynność z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jak uniknąć poślizgu i zachować kontrolę nad autem, by nie stracić przyczepności?
Niestety, nawet pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności, czasami nie da się uniknąć utraty przyczepności i wpadnięcia w poślizg. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinieneś przede wszystkim zachować spokój i pamiętać o kilku najistotniejszych kwestiach. Przede wszystkim:
- nie zmieniaj gwałtownie kierunku jazdy;
- nie wciskaj gwałtowanie pedału gazu lub hamulca;
- każdy manewr staraj się wykonywać płynnie i z odpowiednią delikatnością.
Jak powinno wyglądać prawidłowe wyprowadzanie samochodu z poślizgu? Powinieneś w pierwszej kolejności poznać różnice między poślizgiem nadsterownym a podsterownym.
- Poślizg nadsterowny - ma miejsce wtedy, gdy przyczepność traci tylna oś samochodu. W takiej sytuacji błędem jest próba natychmiastowego zatrzymania samochodu poprzez dociśnięcie pedału gazu, co może skutkować zablokowaniem kół. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kontrowanie kierownicą, a więc płynne skręcanie w kierunku odwrotnym do toru jazdy. Kolejnym krokiem jest przeciw-kontra, a więc powrót do wcześniejszego toru jazdy. Dzięki temu tylna oś ponownie będzie przyczepna. Pamiętaj, by podczas wykonywania kontr unikać gwałtownych ruchów!
- Poślizg podsterowny - ma miejsce wtedy, gdy przyczepność traci przednia oś samochodu. Występuje najczęściej podczas zbyt szybkiego wchodzenia w zakręt. W tym wypadku kluczem do sukcesu jest stawianie oporu dla kół poprzez ściągnięcie nogi z gazu i delikatne operowanie hamulcem. Pamiętaj również o tym, by delikatnie wyprostować koła, a dopiero potem kontynuować manewr skręcania. Również w takiej sytuacji należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą oraz dodawania gazu.
Jak bezpiecznie jeździć zimą? Manewry, na które powinien zwrócić uwagę każdy kierowca!
Jazda samochodem w okresie zimowym może być o wiele trudniejsza - nawet podczas wykonywania podstawowych manewrów, takich jak wymijanie czy wyprzedzanie. W tym pierwszym przypadku musisz pamiętać, że na drogach często tworzą się koleiny, między którymi znajduje się pas śniegu - warto unikać maksymalnego zjeżdżania do prawej strony, co często powoduje zsuwanie się kół z pasa śniegu i może prowadzić do kolizji.
A co z wyprzedzaniem? Wymaga ono przede wszystkim bardzo dokładnej analizy sytuacji na drodze, a także ostrożności. Pamiętaj, że na granicy obu pasów często tworzy się cienka warstwa śniegu, która może utrudniać manewr. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności pokonuj ją oboma lewymi kołami, a następnie oboma prawymi. Najeżdżając na taką warstwę śniegu tylko jednym kołem, ryzykujesz wpadnięciem w poślizg.
Pamiętaj! Jadąc za innym samochodem, zachowuj nieco większy dystans niż latem. Wynika to z tego, o czym mówiliśmy wcześniej, a więc wydłużonej drogi hamowania. Czasami zatrzymanie pojazdu zimą może zająć nawet dwukrotnie więcej czasu niż latem, o czym zapomina wielu kierowców. Efektem tego jest zwykle kolizja albo wypadek.
Jazda zimą wymaga stosowania odpowiednich akcesoriów!
Wiesz już, jak jeździć samochodem podczas zimowej aury, ale warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii - akcesoriach. Niektóre z nich okażą się niezbędne, by w ogóle rozpocząć podróż, a następnie ją kontynuować. Co warto posiadać na wyposażeniu auta zimą?
- Skrobaczki do szyb oraz zmiotki. Dzięki nim usuniesz szron z szyb, a także śnieg z nadwozia. Jest to niezbędne nie tylko po to, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale również uniknąć mandatu. Jazda nieodśnieżonym samochodem może bowiem powodować zagrożenie na drodze i jest w naszym kraju surowo karana.
- Odmrażacze do zamków i szyb. Te pierwsze okazują się niezwykle przydatne, ponieważ w trakcie niskich temperatur zamek w Twoim samochodzie może odmówić posłuszeństwa i nie reagować na kluczyk. Z kolei odmrażacz do szyb to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej skrobaczki, dzięki której poradzisz sobie ze szronem w najbardziej awaryjnych sytuacjach.
- Kable rozruchowe. Jak zapewne wiesz, jednym z podzespołów samochodowych, który najczęściej odmawia posłuszeństwa zimą, jest akumulator. Jeżeli się rozładuje, niezbędne okażą się właśnie kable rozruchowe, dzięki którym uruchomisz auto. Pamiętaj, by zainwestować w takie o odpowiednich parametrach, które będą dopasowane do Twojego akumulatora.
Uwaga! Nie zapomnij także o zakupie płynu do spryskiwaczy w wersji zimowej - tylko dzięki niemu zyskasz dobrą widoczność w trakcie podróży.
Autor: Piotr Czernecki