Jak ograniczyć spalanie zimą? Sposoby na podwyższone spalanie
Podczas niskich temperatur każdy pojazd, a mówiąc dokładniej silnik, posiada większe zapotrzebowanie na energię. Wiąże się to najczęściej ze wzrostem spalania nawet o 20 procent. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest ograniczenie zużycia paliwa zimą - również wtedy, gdy termometry wskazują temperaturę poniżej zera. Sprawdź, co jest powodem większego spalania w okresie zimowym i jak poradzić sobie z tym problemem!
Dlaczego samochód zużywa więcej paliwa zimą?
Zimą spalanie samochodu jest podwyższone z kilku powodów. Ten najważniejszy wynika ze zwiększenia zużycia energii podczas rozruchu - niskie temperatury powodują, że oleje i smary gęstnieją, w wyniku czego silnik jest zmuszony pokonać dużo większy opór niż latem. Co więcej, podczas uruchamiania zimnego silnika benzyna lub olej napędowy nie łączy się z powietrzem w najlepszy sposób, w związku z czym spora ilość paliwa spływa do misy napędowej.
Co jeszcze zwiększa spalanie? Jazda na niskich biegach i wysokich obrotach silnika, która ma miejsce w trakcie niskich temperatur. Co więcej, zimą nawierzchnia jest często oblodzona lub zaśnieżona, w wyniku czego koła pokonują większy opór - to również powoduje większe zużycie paliwa. Warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju usterki, zwłaszcza akumulatora, rozrusznika czy zawieszenia - warunki zimowe często negatywnie wpływają na stan techniczny auta, co także może powodować większe straty paliwa.
Sprawdzone sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa zimą
Zima to dla kierowców trudny okres, na szczęście istnieje możliwość uniknięcia problemu podwyższonego zużycia paliwa, nawet w trakcie największych mrozów. Warto pamiętać o kilku kwestiach - zwłaszcza tym, jak pracuje zimą silnik, jakich błędów w technice jazdy unikać oraz w jaki sposób korzystać z ogrzewania w samochodzie.
Jak ograniczyć spalanie zimą? Pamiętaj o silniku i odpowiednim stylu jazdy!
Uruchamianie silnika na postoju zimą to bardzo częsta praktyka. Kierowcy najpierw włączaj jednostkę napędową, a następnie odśnieżają auto, co niestety ma duże znaczenie dla poziomu spalania auta. W ten sposób nie tylko zużywasz więcej paliwa, ale również narażasz się na mandat w wysokości 100 zł za pozostawianie włączonego silnika w terenie zabudowanym. Jeżeli więc chcesz zużywać mniej paliwa, ruszaj w drogę niemal od razu po uruchomieniu silnika, unikając wysokich obrotów i mocnego wciskania pedału gazu.
To jednak nie wszystko. Zimą regularnie popełniamy błędy związane z techniką jazdy, które również mogą zwiększyć spalanie. Jeżeli chcesz zaoszczędzić:
- uniknij gwałtownego i nerwowego operowania pedałami gazu, hamulca i sprzęgła;
- pamiętaj o odpowiednich obrotach - zwłaszcza przez pierwsze 20 minut jazdy utrzymuj wskazówkę obrotomierza na poziomie 2000-2500 obrotów na minutę;
- hamuj pulsacyjnie, a więc krótko, delikatnie i stopniowo - nigdy gwałtownie i mocno.
Do powyższych wskazówek warto stosować się przez cały rok, ale szczególne znaczenie mają one zwłaszcza zimą, wpływając nie tylko na mniejsze spalanie, ale również kwestie bezpieczeństwa na zaśnieżonej lub oblodzonej drodze.
Aby auto paliło mniej, regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach
Stosowanie opon zimowych podczas jazdy w niskich temperaturach to obowiązek każdego kierowcy, o którym pamięta większość z nas. Nie każdy jednak zwraca uwagę na ciśnienie w oponach, które warto regularnie sprawdzać. Jeżeli będzie prawidłowe, możesz liczyć z jednej strony na krótszą drogę hamowania na śliskiej nawierzchni, a z drugiej na utratę mniejszej ilości energii na wychodzenie z poślizgów czy próbę przejechania po bardziej zaśnieżonej drodze. Co więcej, zbyt niskie ciśnienie zwiększa opór toczenia się koła po jezdni i obniża przyczepność.
Pamiętaj! Spadek temperatury wiąże się z obniżeniem ciśnienia w naszych kołach, co nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale również obniża bezpieczeństwo na drodze. Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.
Jak zmniejszyć spalanie samochodu zimą? Korzystaj z klimatyzacji w odpowiedni sposób!
Zimą częściej jeździmy z włączonym ogrzewaniem, w wyniku czego spalanie wzrasta. Oczywiście nie oznacza to, by całkowicie z niego zrezygnować - warto jednak nagrzewać auto stopniowo, bez włączania od razu maksymalnej mocy. Należy również pamiętać o umiejętnym korzystaniu z klimatyzacji - warto zredukować jej działanie do minimum i włączać tylko wtedy, gdy szyby są zaparowane, co powoduje problemy z widocznością.
Wszystkie powyższe metody zapewniają lepsze zarządzanie paliwem w okresie zimowym. Co więcej, mają także wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego zdecydowanie warto korzystać z nich na co dzień. Pamiętaj - zimą często warunki są bardzo trudne, dlatego zawsze zachowuj szczególne środki ostrożności i - jeżeli to konieczne - ograniczaj prędkość do minimum.
Autor: Piotr Czernecki