Przejdź do głównej zawartości (Press Enter)

Jaki pierwszy samochód wybrać - wskazówki dla młodego kierowcy

jaki-pierwszy-samochod-wybrac

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dla wszystkich młodych (i nie tylko!) osób jedno z najważniejszych wydarzeń w całym życiu. Oznacza bowiem z jednej strony koniec stresu, a z drugiej możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdu mechanicznego. W tym momencie jednak sporo początkujących kierowców staje przed dylematem - jakie wybrać auto? Wbrew pozorom decyzja ta ma duże znaczenie i dlatego warto jak najlepiej przygotować się do tej inwestycji. Przychodząc Ci z pomocą, stworzyliśmy krótki poradnik, dzięki któremu zyskasz niezbędną wiedzę na ten temat. Sprawdź, jak wybrać pierwszy samochód i na co zwrócić szczególną uwagę!

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy, czyli bardzo ważna decyzja (OC i nie tylko)

Jeżeli poszukujesz swojego pierwszego samochodu, powinieneś zaangażować się w ten proces i przeprowadzić bardzo dokładny research, ponieważ jest to bardzo istotna decyzja, która będzie rzutowała nie tylko na Twoim komforcie i bezpieczeństwie, ale również kosztach. Oczywiście najważniejsze są te pierwsze - młody kierowca powinien przede wszystkim mieć pewność, że jego auto będzie w pełni sprawne i posiadało wszelkie niezbędne funkcje, które pozwolą mu czerpać maksymalną przyjemność z jazdy. Warto wybierać pojazdy bezpieczne, odpowiednio wyposażone i wygodne, a do tego niezawodne, by wizyty u mechaników były jak najrzadsze.

Nie zapomnij jednak, że decyzja o wyborze samochodu będzie miała także wpływ na wysokość OC, a więc obowiązkowego ubezpieczenia, bez którego nie ma możliwości legalnego przemieszczania się po drogach publicznych w Polsce. Istnieje kilka czynników związanych z autem, które mają bezpośredni wpływ na wysokość składki, a do tych najważniejszych zaliczamy:

  • pojemność silnika - im jest ona mniejsza, tym składka OC jest niższa, a różnice są naprawdę widoczne i mogą sięgać nawet kilkuset złotych;
  • rodzaj paliwa - najniższe polisy dotyczą pojazdów elektrycznych, zaś najwyższe samochodów z silnikiem benzynowym, typu Diesel i zainstalowaną instalacją LPG;
  • wiek auta - jak się okazuje, najmniej kosztuje OC dla samochodów najmłodszych (do 5 lat) oraz... najstarszych (powyżej 25 lat).

Warto więc na wziąć te kwestie pod uwagę, aby już na samym początku uniknąć bardzo dużych kosztów związanych z wykupieniem obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej.

Jaki pierwszy samochód wybrać? Niedrogi, ale w pełni sprawny!

Budżet, jakim dysponuje młody kierowca, zwykle nie jest wysoki i... nie stanowi to wielkiej przeszkody. Wręcz przeciwnie - zakup niedrogiego samochodu używanego, który kosztuje do 10 tys. albo 20 tys. zł, to najlepsza alternatywa. Dlaczego? Powód jest prosty - początkujący kierowcy, pomimo zdanego egzaminu na prawo jazdy, w kolejnych latach wciąż uczą się prawidłowej jazdy. W praktyce oznacza to, że popełniają oni sporo błędów, które będą miały wpływ na stan samochodu. Szczególnie narażone w ich przypadku na zużycie będzie sprzęgło, a ryzyko różnego rodzaju zarysowań, otarć czy innych uszkodzeń jest całkiem spore. Z tego też względu nie warto stawiać na najdroższe samochody, by nie narazić się na szybką utratę ich wartości i tym samym nieudaną inwestycję.

Pamiętaj jednak, że wybierając pierwszy samochód, musisz zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Auto z rynku wtórnego, pomimo swojej niskiej ceny, nie powinno sprawiać problemów z eksploatacją i tym samym obniżać komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zakup pierwszego samochodu będzie udany, zwróć uwagę na:

  • stan jego podzespołów i to, czy każdy element znajdujący się pod maską działa prawidłowo oraz nie uległ nadmiernemu zużyciu;
  • wszelkie oznaki korozji znajdujące się na nadwoziu, które mogą świadczyć o złym stanie technicznym pojazdu;
  • stan lakieru oraz tapicerki - im jest gorszy, tym większe prawdopodobieństwo tego, że auto wiele przeszło i może szybko odmówić Ci posłuszeństwa;
  • historię pojazdu, którą sprawdzisz na różnego rodzaju portalach internetowych.

Kupując samochód na pierwszy raz, warto udać się do sprzedawcy z doświadczonym mechanikiem albo rzeczoznawcą majątkowym, który dostrzeże wszelkie nieprawidłowości i pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

Pierwsze auto dla młodego kierowcy - średniej wielkości i o niezbyt dużej mocy

Panuje powszechne przekonanie, że pierwszy samochód powinien być jak najmniejszy, by poruszanie się nim - zwłaszcza po zatłoczonym mieście -  nie sprawiało większych problemów. My jednak zalecamy wybór średniej wielkości auta, które pozwoli Ci przystosować się do warunków panujących na różnych trasach. Możesz zdecydować się na samochód kompaktowy (najlepiej klasy B lub C) z 5 miejscami siedzącymi i pojemnym bagażnikiem, dzięki któremu bez trudu zabierzesz swoich bliskich, np. na wakacje.

Jednocześnie zwróć uwagę na moc i pojemność silnika - jak wspomnieliśmy wcześniej, im jest ona mniejsza, tym zapłacisz niższe OC. To jednak nie wszystko. Większa moc oznacza większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, a także zbyt brawurowej jazdy, która może zakończyć się nie tylko mandatem, ale również poważnym zagrożeniem na drodze.

Najlepszy samochód dla początkującego? Z manualną skrzynią biegów!

Automatyczna skrzynia biegów jest wygodniejsza w obsłudze - co do tego nie ma wątpliwości. Mimo wszystko jednak polecamy manualną przekładnię w pierwszym samochodzie, ponieważ dzięki temu nauczysz się ją obsługiwać i nie będziesz mieć problemów, by w razie potrzeby kierować inne auto. A w naszym kraju tego rodzaju skrzynie biegów wciąż są najpopularniejsze.

Samochód dla początkującego kierowcy powinien być bezpieczny!

To jednak z najbardziej kluczowych kwestii - w pierwszej kolejności warto wybrać bezpieczny samochód, który został wyposażony nie tylko w sprawnie działające poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, ABS i ESP, ale również czujniki parkowania i kamerę cofania czy inne rozwiązania pozwalające uniknąć potencjalnych zagrożeń na drodze. Mowa tu przede wszystkim o:

  • asystencie utrzymania pasa ruchu, układzie rozpoznawania znaków drogowych;
  • układzie awaryjnego zatrzymania pojazdu;
  • układzie wczesnego reagowania w razie ryzyka zdarzenia;
  • inteligentnym tempomacie adaptacyjnym.

Wszystkie tego rodzaju funkcje znajdziesz w systemach bezpieczeństwa Toyota T-Mate, które znajdują się we wszystkich nowych modelach japońskiego producenta.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając samochód młodego kierowcy?

  • Prosta konstrukcja. Dzięki temu samochód będzie mniej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia, a części zamienne do niego będą stosunkowo niedrogie. Pozwoli to uniknąć dużych kosztów w przypadku uczestnictwa w kolizji i konieczności oddania pojazdu w ręce mechaników.
  • Niskie zużycie paliwa. To także sposób na oszczędności, który może być szczególnie istotny dla mniej doświadczonych kierowców, dopiero uczących się ekonomicznej jazdy. Na tym polu zdecydowanie najbardziej wyróżniają się samochody hybrydowe (zwłaszcza Plug-In) o rekordowo niskim spalaniu.
  • Dodatkowe akcesoria. Mowa tu przede wszystkim o gaśnicy, apteczce, kole zapasowym czy lewarku. Pozwoli Ci to nie tylko zaoszczędzić, ale również być przygotowanym na różne, również te nieprzewidziane i nagłe sytuacje na drodze.
  • Napęd przedni. Powód jest prosty - takie samochody najłatwiej się prowadzi i nie sprawiają tak dużych problemów, np. na śliskiej powierzchni, jak auta z napędem tylnym.
  • Zgodność z Twoimi potrzebami. Wszystkie wymienione wyżej aspekty są ważne, jednak w ostatecznym rozrachunku to Ty podejmujesz decyzję, a samochód, w który inwestujesz, powinien spełniać Twoje oczekiwania. Jeżeli więc chcesz kupić auto premium, nikt nie będzie Cię powstrzymywał - ważne, byś za kółkiem czuł się dobrze i by każdy przejechany kilometr sprawiał Ci ogrom satysfakcji.

Szukasz samochodu na pierwsze auto? Sprawdź ofertę Toyoty!

Zakup auta dla początkującego to temat rzeka i moglibyśmy rozpisywać się jeszcze bardzo długo. Powyższe informacje powinny jednak wystarczyć Ci, by podjąć dobrą decyzję i wybrać taki pojazd, który pozwoli Ci efektywnie uczyć się jazdy i polubić wielogodzinne przebywanie za kółkiem.

Chcesz wybrać najlepsze auto dla początkującego kierowcy? Zapraszamy do wizyty w naszym salonie Toyoty, gdzie znajdziesz zarówno nowe samochodu, jak i modele używane w doskonałym stanie technicznym. Specjalista zapewni Ci kompleksową obsługę, doradzi wybór odpowiedniego modelu, a także pozwoli przeprowadzić jazdę próbną. Toyota Yaris, Corolla, Aygo X i wiele innych niezawodnych modeli czeka, byś odkrył ich możliwości i wyjechał na trasę z dużą pewnością siebie!

Autor: Piotr Czernecki