Przejdź do głównej zawartości (Press Enter)

Samochód dostawczy - jaki wybrać? 5 wskazówek

samochód dostawczy jaki wybrać

Prowadzenie firmy wymaga często posiadania odpowiedniej floty pojazdów, która da możliwość transportowania dużych ładunków i tym samym efektywnego realizowania zleceń. Szczególnie istotne mogą okazać się samochody dostawcze o odpowiednich parametrach oraz dopasowanym wyposażeniu. Nie wiesz, jaki pojazd wybrać? W takim razie ten poradnik zapewni Ci kompleksowe wsparcie - sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając samochód dostawczy, by sprawdził się on na przestrzeni wielu lat intensywnego użytkowania!

Jaki samochód dostawczy warto wybrać?

Na rynku samochodów dostawczych panuje bardzo duża konkurencja, dlatego wybór odpowiedniego pojazdu może okazać się dla wielu przedsiębiorców sporą zagwozdką. Chcąc podjąć właściwą decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka czynników - przede wszystkim typ nadwozia, przestrzeń ładunkową, rodzaj silnika i napędu, komfort jazdy, bezpieczeństwo oraz koszty eksploatacyjne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zainwestujesz w najlepszy samochód dostawczy!

1. Dostawczak o odpowiednim nadwoziu

Wśród aut dostawczych dostępne są modele o różnych typach nadwozia. Ich wybór powinien być dostosowany przede wszystkim do Twoich celów, potrzeb oraz rodzaju prowadzonej działalności.

  • Samochody dostawcze typu furgon. To klasyczne auta dostawcze z zamkniętą przestrzenią ładunkową, często nazywane vanami. Występują w różnych rozmiarach (małe, średnie i duże), zapewniając dostęp do wnętrza przez przez drzwi tylne i często boczne drzwi przesuwne. Są najczęściej wykorzystywane przez firmy zajmujące się handlem, kurierskie oraz różnego rodzaju serwisy (np. instalacyjne). 
  • Podwozie z kabiną. To samochód z kabiną kierowcy i ramą, która może być dostosowana do różnych zabudów (np. skrzynia ładunkowa, chłodnia czy plandeka). Sama kabina może być jedno- lub dwuosobowa (dla większej liczby pasażerów), a dzięki możliwości montażu dowolnej zabudowy pojazdy tego typu są bardzo uniwersalne i mogą przewozić zróżnicowane ładunki. Polecane są m.in. firmom budowlanym oraz firmom zajmującym się transportem produktów spożywczych.
  • Podwozie skrzyniowe. To samochód dostawczy z otwartą skrzynią ładunkową, który często ma możliwość montażu plandeki, chroniącej ładunek przed warunkami atmosferycznymi. Nadaje się do przewożenia dużych i ciężkich ładunków, które nie wymagają zamknięcia, doskonale sprawdzając się w branży budowlanej, transporcie sprzętu i maszyn oraz świadczeniu usług transportowych na krótkich dystansach.

2. Pojemność i ładowność

Decydując się na zakup samochodu dostawczego, musisz wziąć pod uwagę jego pojemność oraz ładowność. Co oznaczają oba terminy i czym się różnią?

  • Pojemność oznacza objętość przestrzeni, w której można przewozić ładunki (jest wyrażona w metrach sześciennych). Do Twojej dyspozycji są małe i duże dostawczaki (o pojemności od 2 do 12 m3), a także bardzo duże pojazdy o przestrzeni dochodzącej nawet do 25 m3.
  • Ładowność oznacza maksymalną wagę towarów, które pojazd może przewozić (jest wyrażona w kilogramach lub tonach). Obejmuje wyłącznie masę ładunku (bez masy pojazdu). Do Twojej dyspozycji są małe samochody dostawcze (o ładowności do 1 t), średnie (1-2 t) oraz duże (do 3,5 t).

Uwaga! Jeżeli chcesz mieć pewność, że do prowadzenia pojazdu wystarczy prawo jazdy kategorii B, wybieraj auta dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 t!

3.  Bezawaryjność, czyli silnik i skrzynia biegów

Kluczową kwestią jest to, by samochód dostawczy nie był podatny na usterki i zapewniał niezawodność na przestrzeni wielu lat. Warto więc inwestować w sprawdzone pojazdy, które są wyposażone w wysokiej jakości silniki oraz skrzynie biegów. Jaki masz wybór?

  • Silnik. W przypadku samochodów dostawczych w Polsce największym zainteresowaniem cieszą się silniki diesla o pojemności do 3 l. Warto jednak zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania - zwłaszcza silniki hybrydowe i elektryczne, które cieszą się dużą popularnością ze względu na niezawodność, niskie zużycie paliwa oraz ekologiczność.
  • Skrzynia biegów. Pojazdy dostawcze - podobnie jak osobowe - mogą być wyposażone w manualną lub automatyczną przekładnię. Ta pierwsza zapewnia większą kontrolę i mniejsze spalanie, jednak druga daje kierowcy maksymalny komfort. Wybór należy do Ciebie.

Pamiętaj! Wybierając samochód dostawczy, warto poznać także dostępne układy napędowe. Te na przednią oś są niezwykle zwrotne, zaś na tylną zapewniają lepszą trakcję, co może być kluczowe zwłaszcza przy większych obciążeniach.

4. Bezpieczeństwo

Dostawcze auta są bardzo często użytkowane i służą do realizacji wielu zadań. Dlatego warto wybierać pojazdu, które zapewnią wsparcie kierowcy i pozwolą mu uniknąć różnego rodzaju zdarzeń drogowych. My szczególnie polecamy modele wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak Toyota T-Mate. W ich skład wchodzą liczne funkcje, np. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA), Inteligentny tempomat adaptacyjny (iACC), Asystent utrzymania pasa ruchu (LTA) czy Układ awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS).

5. Koszty eksploatacyjne

Kupując pojazd dostawczy, zwróć uwagę na jego spalanie. Warto stawiać na takie, które posiadają oszczędne jednostki napędowe i tym samym generują niewielkie koszty eksploatacyjne.

Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, szczególnie polecamy silniki hybrydowe i elektryczne, które cieszą się rosnącą popularnością wśród właścicieli firm - również dlatego, że pozwalają zredukować ślad węglowy w przedsiębiorstwie.

Szukasz najlepszego auta dostawczego? Sprawdź ofertę Toyoty!

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci wybrać pojazd, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania i nie okaże się zawodny nawet podczas realizacji najbardziej wymagających zadań. Pamiętaj jednocześnie, że chcąc ograniczyć ryzyko nieudanego zakupu do minimum, najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania.

W naszym salonie znajdziesz najnowocześniejsze i najbardziej funkcjonalne modele z tego segmentu, jak Toyota PROACE, PROACE City czy PROACE Verso. Co więcej, oferujemy również korzystne formy finansowania, np. leasing, dzięki któremu dużo łatwiej zasilisz swoją flotę pojazdów wysokiej klasy samochodem dostawczym. Zapraszamy do kontaktu!

Autor: Piotr Czernecki