W nowych samochodach – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny – jest zamontowanych ponad dwadzieścia żarówek różnego typu. Żarówki halogenowe, ksenonowe, czy też coraz powszechniejsze LED-y wpływają na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto poznać je bliżej.
Jakie są rodzaje żarówek w samochodzie?
Współcześnie producenci motoryzacyjni stosują rozmaite żarówki do samochodów, a ze względu na ich konstrukcję możemy wymienić trzy rodzaje źródeł światła.
1. Żarówki halogenowe
Wewnątrz obudowy posiadają jeden lub dwa żarniki umiejscowione wzdłuż lub w poprzek klosza. Niektóre z nich mogą działać nawet do tysiąca godzin. Istnieje kilka typu takiego oświetlenia w zależności od jego przeznaczenia. Żarówki H1, H2, H3 znajdziemy zazwyczaj w reflektorach głównych jako światła drogowe i mijania, ale H3 są także stosowane do świateł przeciwmgielnych.
Żarówka H4 posiada z kolei dwa żarniki i jest wykorzystywana do świateł drogowych, przeciwmgielnych lub mijania. Ich odmiana o symbolu H7 ma jeden żarnik i funkcjonuje w nowszych typach reflektorów. Kierunkowskazy, światła pozycyjne, obrysowe i stop obsługują żarówki o symbolach W, P oraz R.
2. Żarówki ksenonowe
Zużywają o wiele mniej prądu i są zdecydowanie wydajniejsze od zwykłych halogenów, mogą świecić nawet około 3 tysięcy godzin. Dzieje się tak za sprawą innej technologii działania. Żarówki te nie posiadają bowiem żarników, świecą dzięki zawartemu wewnątrz klosza ksenonu, czyli specjalnego gazu zapłonowego. Po dostarczeniu do niego wysokiego napięcia, następuje natychmiastowe wyładowanie i żarówka zaczyna się żarzyć jasnym światłem. Popularne ksenony są używane wyłącznie do świateł mijania, natomiast konstrukcja biksenonów pozwala na przełączanie między światłami mijania i drogowymi.
Oprócz tych różnic istnieją także dwa typy lamp ksenonowych ze względu na rodzaj reflektorów. Jeśli chcemy zamontować je w reflektorach soczewkowych, powinniśmy wybrać żarówki o symbolach D1S, D2S, D3S, D4S, natomiast w przypadku reflektorów odbłyśnikowych będą to odpowiednio D1R, D2R, D3R oraz D4R.